MAKALELER

KÜÇÜK İŞLETMELERE BÜYÜK ÇÖZÜMLER

Büyüme Yolunda İlk Adım

 

Küçük işletmeleri geliştirmeye yönelik bir çok devlet desteği bulunmaktadır. Bunlardan Kobi proje hibesi ile proje kültürünü geliştirmek amacıyla büyük çapta masraflara hitap edilmiş iken proje yazacak kadar büyük masrafı olmayan ya da temel oluşturan, sektörde devamlılık ve verimlilik sağlayarak büyümek isteyen KOBİ’ler için projeye gerek kalmadan, sadece uygun şartları taşımanın ve evrak işlemlerini tamamlamanın yeterli olacağı Genel destek programları da mevcuttur. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin faydalanmasına sunulan bu program kapsamında 15 farklı destek paketi bulunuyor. Aşağıdaki tabloda net bir şekilde görülebileceği üzere fuar desteğinden, danışmanlık desteğine kadar pek çok alanda işletmelerin kendilerini geliştirebilmeleri için destek sağlanmaktadır.

 

 

 Neden Genel Destek Programları ?

 

Küçük işletmeler  sektörün dokusunu oluşturan işletmelerdir . Bir esnaf yaptığı her masrafla, hem firmasını geliştirir hem de sektörüne yönelik hizmette bulunmuş olur .

Firma gelişimi demek istihdam arttırmak , alınan her elemana kaliteli hizmetin eğitimini vermek  demektir.

Firma gelişimi demek kaliteli üretimi arttırmak, kaliteli üretimini sektöre kanıtlayacak belgelere sahip olmak demektir. Ürettiği ürünün hakkını elinde tutmak demektir.

Firma gelişimi demek ürünlerinin test, analiz işlemlerini tamamlamak demektir.

Firma gelişimi demek kendi sektöründe ki firmalarla eşleştirmeye gidip sektörde ki durumunu görebilmek, gelişimini hızlandıracak, durum analizini yapıp eksiklerini ya da yapması gerekenleri göz önüne serecek farkındalıklar oluşturmak için eşleştirmelerde bulunmak demektir.

Yurt içinde yapılan fuarlara katılarak kendini sektörde duyurup tanıtımını yapan bir firma, müşteri profilini yükseltmiş olur. İleriyi görebilen hedef çıtasını yüksek tutup sadece yurt içinde değil yurt dışında ki piyasayı da incelemek isteyen firmalar için Yurt Dışı İş Gezisi Desteği önemli bir fırsattır.

Hiçbir Kobi zamana yenik düşüp, sektör için de eriyip gitmeyi kabullenmeyecektir. Hedefi , hayalleri hep daha fazla büyümek , ilerlemek ,yükselmek olacaktır. Bunun için gereken her türlü şartları olgunlaştırmaktan kaçınmayacaktır.

 

İşte tam bu aşamada şu soruyu sormak yerinde olacaktır :

 

Zaten  yapılacak olan harcamaları desteklerle pekiştirmek sizi daha da teşvik etmez mi ?

 

Firma olarak büyürken ekonominin kalkınmasını sağlamak ve işsizliği azaltmak , küçük bir işletme olarak kalmak yerine daha da genişlemek için  KOSGEB’in sağlamış olduğu teşvikler söz konusuyken, neden işletme olarak kurumsallaşma yoluna gitmeyelim?

 

 

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Her Hakkı Saklıdır. INC Girişim Danışmanlık Ltd Şti.