MAKALELER

KOBİLER PROJE ODAKLI BÜYÜMELİ

                       

Proje Odaklı Büyüme

 

Türkiye’de her yıl yeni yeni firmalar kuruluyor. Ne var ki genelde sınai üretim için yola çıkan bu firmaların çoğu, gerek finansal sorunlarıyla boğuşmak zorunda kaldıkları, gerekse tasarım ağırlıklı üretimi önemseme gereği duymadıkları için, büyümek bir yana, ya yerinde sayıyor ya da piyasa da var olan rekabet ortamında kaybolup gidiyor.

 

Finans kaynağı bulma konusunda şartlar düne göre bugün daha iyi. Bankaların duruşu değişti. KOBİ’lere sağlamış oldukları kredi olanakları eskiye oranla daha esnek. KOSGEB tarafından peşi peşine uygulanan destek programlarının amacı KOBİ’lerin büyüyüp, ekonomiye katkıda bulunabilmeleri için. KOBİ Proje’de KOSGEB tarafından uygulanan bu destek programlarından bir tanesi. Program süresi işletme için 3 (üç) yıl olup, program kapsamında işletmeye verilecek desteğin üst limiti toplam 150.000 (yüz elli bin) TL’dir. Bölgenin gelişmişlik düzeyine göre destek oranı %50 ya da %60 olarak belirlenir. Program kapsamında verilecek destekler geri ödemesizdir. KOBİ olarak öncelikli amacınız mevcut firmanızı geliştirip kurumsallaşmayı sağlamaksa,  proje odaklı üretime geçmeniz şart. Proje odaklı üretim ile KOBİ’ler ekonomik gelişimlerine önemli ölçüde katkı oluşturabilirler. Ekonomik büyüme ile birlikte ekonomik kalkınmanın da gerçekleştirilebilmesi için oluşturulan bu mali kaynak ile KOBİ’ler üretim verimliliklerini yükseltecek, rekabet güçlerini arttıracak projelerinin hayata geçmesini sağlayabilirler. KOBİ Proje uygulamasıyla Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmeler, orta ve uzun vadeli finansmana erişimlerini genişletebilir ve derinleştirebilirler.

 

KOSGEB Başkanı Recep BİÇER “KOBİ’ler gelecekte rekabetçi olmak istiyorlarsa, proje kültürünü bünyelerinde hayata geçirmelidirler. Zira, KOSGEB olarak biz bunu benimsiyor ve desteklerimizi bu işletmelerin planlı ve programlı yaşama geçişi sağlanmaları için değerlendirmek istiyoruz. İşletmeler artık daha nitelikli destek istiyorlarsa, bundan böyle proje bazında yarınlarda neler yapmak istediklerini ortaya koymalıdır. Yani günü kurtarmaktan ziyade yarınlarını planlama kültürüne geçmelidir.” demiş. KOSGEB Başkanı Recep Bey’in dile getirdikleri neden olmasın? Hele ki işin içinde, o işin püf noktalarını iyi bilen, size yol gösterebilecek birileri varken…

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Her Hakkı Saklıdır. INC Girişim Danışmanlık Ltd Şti.