MAKALELER

İŞ BULAMAYAN ESKİ HÜKÜMLÜ KOSGEB HİBESİYLE PATRON OLDU

İş Bulamayan Eski Hükümlü KOSGEB Hibesiyle Patron Oldu

 

Eski bir hükümlü olduğu için yaklaşık 5 yıl boyunca çevresinde çalmadık kapı bırakmadığı halde iş bulamadığını söyleyen Barış Satılmış, KOSGEB kredisiyle işinin patronu oldu. Aldığı hibe desteğiyle buharlı oto temizlik işine giren eski hükümlü, üçüncü şubesini açmaya hazırlanıyor. Yanında çalışan işçilerin maaş ve sigorta giderleri de KOSGEB tarafından karşılanan Satılmış, Türkiye genelinde yayılmayı hedefliyor.

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ( KOSGEB) ve Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun (İŞKUR) girişimcilik eğitim kursuna geçen yıl katılarak, aldığı hibe desteğiyle kendi işini kuran eski hükümlü, üçüncü şubesini açmaya hazırlanıyor. İŞKUR Ankara İl Müdürlüğü’nce geçen yıl aralık ayında açılan girişimcilik kursuna katılarak aldığı krediyle kendi işini kuran Barış Satılmış, kısa bir süre cezaevinde yattığı için yaklaşık 5 yıldır iş aradığını, ancak bütün kapıların kendisine kapandığını söyledi. KOSGEB ve İŞKUR sitelerini takip ettiğini anlatan Satılmış, 72 saat süren KOSGEB-İŞKUR Uygulamaları Girişimcilik Eğitim Kursuna katılanların başarılı olması halinde iş kurmak için hibe desteği sağlanacağını öğrendiğini bildirdi. İŞKUR Çankaya İlçe Müdürlüğü’ne başvurduğunu ifade eden Satılmış, 72 saat süren kursun ardından ‘buharlı oto temizlik’ projesini KOSGEB’e sunduğunu ve projesinin kabul edildiğini kaydederek, “İnternette yaptığım araştırmada, Türkiye’de az sayıda olan buharlı oto yıkama tesisi kurmaya karar verdim. Bu konuyla ilgili hazırladığım proje onaylandıktan sonra KOSGEB ile işi kuracağıma dair taahhütname imzaladım. İlk olarak işyeri kurabilmek için 5 bin lira aldım ve bu parayla işyerimi açtım. 10 bin lira makine teçhizat desteği için hibe aldım.” dedi.

 

Her iki kurumun yetkilileri tarafından işyeri kuruluş aşamasının adım adım incelendiğini ifade eden Satılmış, işyerinin elektrik, su, ısınma, sabit telefon ve internet faturalarının KOSGEB tarafından ödendiğini söyledi. Satılmış, 3 yıl boyunca hibe desteğinin parça parça süreceğini kaydetti. Uzun süre işletmecilik yaptığını anlatan Satılmış, “Yaklaşık 5 yıl boyunca ailemin desteği ve gündelik işlerden kazandığım ufak miktardaki paralarla geçinmeye çalıştım. Çok sıkıntı çektim. 5 yılın ardından kendi işimin patronu olduğum için çok mutluyum.” diye konuştu. İş bulamazken yanında eleman çalıştıran patron olmanın sevincini her oto yıkadığında hissettiğini anlatan Satılmış, “Bana bu fırsatı veren tüm kurumlara teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten çok zor bir 5 yıl geçirdim. İşsiz olmak çok zor. Hem maddi hem de manevi olarak insanı yıpratıyor.” dedi. Haftanın her günü açık olduklarını bildiren Satılmış, aylık 10 bin lira civarında para kazandığını söyledi.

 

KOSGEB desteğiyle 1 ay önce Ankara’nın Polatlı ilçesinde ve İzmir’in Bornova ilçesinde 2 şube açtığını ifade eden Satılmış, 1 ay sonra da Bursa merkezde üçüncü şubesini açacağını bildirdi. Satılmış, “Ankara’daki Hoşdere Caddesi’ndeki merkez işyerimde 2 kişi, Polatlı ilçesindeki şubede 3 kişi, İzmir Bornova’daki şubede 4 kişi çalışıyor. Yanımda çalışan işçilerin maaş ve sigorta giderleri KOSGEB tarafından karşılanıyor.” dedi. Türkiye’de buharlı oto yıkama sektörünü yaygınlaştırarak, bu sektörün patronu olmayı amaçladığını anlatan Satılmış, “Şubelerini artırdıktan sonra iş alanlarını da genişletmek istiyorum. Sadece araçları değil, halı, koltuk, ofis temizliği gibi işleri de buharla yapmak istiyorum.” diye konuştu.

 

Gıpta edilecek bu güzel başarı hikâyesini siz değerli girişimci okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.

© Her Hakkı Saklıdır. INC Girişim Danışmanlık Ltd Şti.